Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Burun Estetiğinde Nelere Dikkat Etmeli?

Bugüne kadar 3 bine yakın Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatını başarıyla gerçekleştiren KBB Uzmanı Op. Dr. Sinan Uluyol, burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce bilinmesi gerekenler ve ameliyat süreci konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Uluyol, burun estetiğinde hasta-doktor iletişiminin çok önemli olduğunu söyledi.

Bugüne kadar 3 bine

Denizli Özel Cerrahi Hastanesi’nden KBB Uzmanı Op. Dr. Sinan Uluyol, burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce bilinmesi gerekenler ve ameliyat süreci konusunda bilgi verdi.

Burun ameliyatı olacak hastanın iyileşme sürecini güzel geçirmeyi ve uzun dönemde istediği sonucu alarak yaşamayı hak ettiğini ifade eden Op. Dr. Sinan Uluyol, rinoplasti ameliyatlarında en önemli  konunun hastanın süreçle ilgili bilgilendirilmesi ile hasta-hekim arasındaki iletişim ve güven olduğunu dile getirdi.

Op. Dr. Sinan Uluyol burun Estetiği ameliyatları konusunda şu bilgileri verdi:

“Burun hem görsel hem de fonksiyonel olarak önemli bir organ. Yüzün ortasında her zaman her yerden görülecek organın ameliyatı çok önemli. Hem nefes alıp verme, hem de görünme organı.  Bu nedenle operasyon öncesi kişinin burnunu hem estetik açıdan hem de fonksiyon açısından efektif olarak değerlendiriyoruz.

Hangi Durumlarda Burun Ameliyatı Yapılıyor?

Burunda kemer varlığı, burun ucunun geniş ve şekilsiz olması, aks eğrilikleri, burundaki asimetriler Rinoplasti ameliyatı ile düzeltilebiliyor. Kişi öncelikle burnun görselliği için bize başvuruyor ama biz operasyon sırasında içerdeki nefes alıp verme problemlerini düzeltip kişinin daha konforlu nefes almasını da sağlıyoruz.

Hastanın isteği ve bizim önerimizle en uygun şekle karar veriyoruz. İstenilenden daha yüksek bir burun yapıyoruz, o zamanla biraz daha oturur iner, normale gelir. Burun estetiği hastanın yüzüne attığımız imzadır. Bu imzayı güzel yapmak gerekiyor. Hasta isteğini bize söyler, biz de onların burun yapısına göre olması gerekeni anlatırız, bir orta yol buluruz. Her burnun bir hikayesi var ve bu işi yapmaktan çok büyük keyif duyuyorum.

Burun köküyle burun kanadı arasındaki mesafe önemli. Ağırlık merkezi burun kanadının gösterdiği noktada olmalı. Dudakla burun arasındaki mesafe yaklaşık 100-120 derece bir açıda konumlanmalı. Burun kökünden gelen 10-15 derecelik bir kavis ortaya çıkması gerekiyor.

Hastanın da estetik algısını geliştirmesi ve değer yargılarını oluşturması gerekir. Ameliyattan önce bu işi bilen en az iki hekimle görüşmelerini öneriyorum.

Ameliyat iyi yapılmazsa kötü estetik sonuç alınabilir. İçi iyi yapılmazsa fonksiyonel olarak nefes problemleri ortaya çıkar. O yüzden hastanın hekimi iyi seçmesi gerekir.

Kimler Burun Estetiği Olabilir?

Burnunda estetik ve nefes açısından sorun olan 18 yaş üstü herkese rinoplasti ameliyatı uygulanabilir. 3 saat kadar süren anestezi altında yapılan bir işlem. Bu nedenle genel anestezi yapılması sakıncalı hastaları ameliyat etmiyoruz. 50 yaş üstü hastalarda doku iyileşmesi geç oluyor. Ödemi, şişliği fazla oluyor. Bu nedenle 50 yaş üstü kişilere tıbbi zorunluluk olmadıkça önermiyoruz.

Ameliyat Sürecini Hastayla Paylaşıyoruz

Burun ameliyatlarında hekim ve hasta arasında güven duygusu ve iletişim çok önemli. Sonuçta hastanın bir beklentisi var.  Dolayısıyla hastanın ameliyat ve ameliyat sonrası süreçleri bilmesi gerekiyor. Ben kısa ve uzun dönemde olacakları benzer vakaların görüntüleri üzerinden göstererek anlatıyorum. 3. Güne kadar morluk olacağını, 7. Günde alçı silikon çıktığında ne durumda olacağını, 3. Ayda 1. Yılda neler olacağını adım adım hastamın bilmesini sağlıyorum. Tüm süreci hastamla paylaşıyorum. Ameliyat sonrası burnun yandan öne doğru çekilmiş videolarını hastalarıma izletiyorum. Hastayı bilgilendirmek ve süreçte asla yalnız bırakmamak gerekiyor.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Ameliyat genel anestezi altında yapılıyor. Burun estetiğinde çok çeşitli yöntemler uygulanıyor. Açık teknik, kapalı teknik, ultrasonik teknik, Teo tekniği gibi birçok burun estetiği tekniği var. Fakat teknikten daha çok sonuç önemli.

Burnun girişinden sonra orta bölmesi 10 cm. ilerleyen bir organ. Yanlarda konkaları, üst bölgelerde sinüsler nefes alıp vermeyi etkileyen bölümler var. Buradaki patolojiler burunda tıkanıklığa sebep olabilir.

Cerrahi beceri, hekimin estetik anlayışı, dokuya saygısı, hastayla olan iletişimi önemli. Ameliyatı tecrübeli ehil bir doktorun gerçekleştirmesi çok önemli. Ben hastanın durumuna göre bu tekniklerin hangisi uygulayacağıma karar veriyorum. Örneğin kemiğin kesilmesi gerekiyorsa keserken ultrasonik cihaz kullanıyoruz. Burun ucunu yaparken Teo tekniğini kullanıyoruz.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

İlk 3 gün; zonklamalı, ödemli, göz çevresinin şiş geçtiği bir dönem.  3 günden sonra adeta hastaya güneş doğuyor. Ödemler geçiyor. Göz kapakları iniyor, hasta kendini daha iyi hissediyor. Alçı silikonu operasyondan 5-7 gün sonra alıyoruz ve hasta normal hayatına dönüyor.  Bu işlem ağrılı değil.

Sonrasında hastanın dikkat etmesi gerekenler var, bazı kısıtlamalar oluyor. Özellikle darbe konusuna dikkat etmesini istiyoruz. Örneğin bir süre gözlük takılması, buruna baskı yapan maskelerin kullanılması sakıncalı. Yüz bölgesine 1,5-2 ay lazer epilasyon yapılmasını istemiyoruz. 1,3,6,9 ve 12. aylarda iyileşme sürecini, burunun durumunu kontrol ediyoruz. Göremediklerimizi whattshaptan görüntülü görüşerek kontrol ediyoruz. Hasta bu süreçte ne kadar kontrolde kalırsa o kadar iyi. Tam iyileşme 1 yılda tamamlanıyor.”