Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şarlak “Mücbir sebep hali imkânlarından tam faydalanılamadı”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Malatya Şube Başkanı Mustafa Şarlak, 6 Şubat depremleri sonrası Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 30 Nisan 2024 itibariyle sona erecek mücbir sebep halinin 31 Ağustos 2024’e kadar uzatılmasına ilişkin olarak, bazı kanun maddesindeki eksiklikler dolayısıyla iş insanlarının mücbir sebep hali imkânlarından tam faydalanmadığını dile getirdi.

Anadolu Aslanları İş Adamları

Başkan Şarlak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere konuya hassasiyet göstererek yaklaşan Bakanlara teşekkür ederek deprem bölgesinde esnaflara ve iş insanlarına verilen desteklerin yadsınamaz olduğunu dile getirdi.

Bazı kanun maddesindeki eksiklikler dolayısıyla iş insanlarının mücbir sebep hali imkânlarından tam faydalanmadığını dile getiren Başkan Şarlak “7440 sayılı kanunla mücbir sebep hali sadece depremin yaşandığı bölge ile sınırlandırılmış durumda. Ancak Merkezi deprem bölgesinde olan ancak işyerleri deprem bölgesi dışında kalan işletmeler yapılandırmadan faydalanamadan maalesef kanunun süresi doldu. Bu nedenle 7440 sayılı kanunun, merkezleri deprem bölgelerinde bulunan işletmelerin olması ve deprem öncesinde de faaliyette olması halinde bütün şubelerinin ve işyerlerinin Mücbir Sebep halinden yararlanarak yapılandırma yapması gerekmektedir. Ancak gelinen durumda maalesef şu anda merkezi deprem bölgelerinde olup farklı illerde yerleri bulunan iş insanları yasadan yararlanamadıkları gibi mağdur duruma düşmektedir. Bunun için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan konuya ilişkin bir çözüm beklemekteyiz. Malatya milletvekillerimizin konunun hassasiyetine göre hareket etmesi ve çözüme ilişkin olarak işletmelerimizi rahatlatması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.